Karbon Plaka Elyaf

Donatı yetersizliğinden dolayı sehim yapan döşeme ve kirişlerde, Çatlayan beton elemanlarının güçlendirilmesinde, Deprem ve korozyon hasarlı binaların ekonomik hızlı onarılması

Günümüzde kullanım amacı değişmiş yapılar, depremde hasar görmüş veya yönetmeliğe uygun olmayan yapıların güçlendirilmeye ihtiyacı vardır.

Bu yapılar karbon fiber güçlendirme uygulaması ile kolay ve daha kısa sürede, hem de malzeme açısından hafif olmasından kaynaklı binaya yük bindirmeden bu işlemler yapılabilir. Karbon fiber çelikten 10 kat daha dayanıklı ve hafif olmasından kaynaklı son zamanlarda kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Herkesin bildiği gibi depremler, hem can kaybı hem de mal kaybı nedeniyle dünyanın en şiddetli afet olaylarından biridir. Deprem sonrası yapılan araştırmalarda bu kayıpların olma sebepleri standartlara uygun tasarımın yapılmaması, inşaatta kullanılan malzemelerin kalitesizliği, yapım hataları ve kurallara uyulmamasından kaynaklanmaktadır.

Depremden zarar görmüş yapıların olduğu gibi mevcut yapıların da güçlendirilmesi hızla artan bir mühendislik dalı olmuştur.

 

Ülkemiz aktif deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle yapıların depreme dayanıklı olması şarttır. Yaşadığımız depremler sonrası can kayıpları ve yapı hasarlarıyla ciddi anlamda deprem güvenliği yetersizliği tespit edilmiştir.

Bu gibi durumlarda hasarlı yapılar yıkılıp yeniden deprem güvenliği ve kurallara uygun yapılmalı ya da hasarlı olan bölgeler güçlendirilmelidir. Bu karar hasarın büyüklüğü ve binanın durumuna göre değişebilmektedir.

 

İnşaat mühendislerine çok önemli bir görev düşmektedir. Yapının hasar görmeden önceki güvenli haline gelebilmesi hatta daha iyi olabilmesi için yapı elemanlarının yük taşıma kapasitesini, sünekliğini, rijitliğini kontrol ederek üst düzey şartlara getirmek gerekmektedir. Zemin etütlerini, statik değerlendirmesini, betonarme kalitesi tespitini fizibilite çalışması yapılarak hasar sorunu ortaya çıkartılır. Böylelikle yıkım veya güçlendirme kararı verilir.

Yapı güçlendirilecekse betonarme mantolama, betonarme perde ilavesi, çelik kontrüksiyon veya karbon fiber güçlendirme tekniklerinden biri yapılır. Fakat son zamanlarda en çok karbon fiber güçlendirme tercih edilmektedir. Özellikle yapılan araştırmalarda yapının hasar görmüş kısmına sarılan elyafın diğer yöntemlere göre daha dayanıklı olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca karbon fiber güçlendirme sadece depremlerde hasar gören yapılar için değil, yapının kullanım amacı değişmişse, yönetmelik değişmesiyle, yapı eleman ve malzemelerinin kullanım ömrü dolmuşsa da yapılır.

Güçlendirme sırasında epoksi yapıştırıcılar ve lifli polimerler kullanılmaktadır. Epoksi reçineler tek olarak kullanılamazlar. Sertleştiriciler ile karıştırılması gerekmektedir.

Reçine ve sertleştiriciler karıştırıldığında geri dönüşü olmayan oldukça sert ve gri bir madde meydana gelir ve bu karışımın yoğunluğu ortam ısısına göre değişmektedir. En uygun olanı 10-35ƒC olmalıdır. Uygulama yüzeyinde nem oranı %6’yı geçmemeli ve su olmamalı. Reçineler aynı kapta düşük devirli matkap kullanılarak hazırlanmalıdır.

Lifli Polimerlerin güçlendirme alanları çok geniştir. Betonarme, beton, tuğla, taş, mermer, ahşap, çelik, bacalar gibi tüm yapı elemanlarına dıştan uygulama yapılarak güçlendirme yapmak mümkündür. FRP sistemleri aramid, bazalt, cam ve karbon gibi yüksek fiziksel özelliklere sahip maddelerden yapılır ve çeşitli epoksi lerle oldukça hafif ama çok dayanıklı donanıma sahip olmaktadır. FRP kompozit malzemeler tek ve çift yönlü kumaşlar, plakalar ve çubuklar şeklinde üretilir.

Karbon elyaf uygulamasında yapıştırılacak yüzeyin hazırlığı uygun şartlarda olmalıdır. Öncelikle beton yüzey kir, toz, zayıf olan bölgeler, sıva ve boyalar kumlama veya taşlama yöntemi ile temizlenir, yüzey bozuklukları düzeltilir.

Betonun çekme dayanımı 1,5 N/mm² olmalıdır. Hazırlanmış olan epoksi yapıştırıcılar hazırlanmış yüzeye sürülür. Karbon elyaf gerilerek yapıştırılır ve epoksi ile doyurulur. Karbon elyaf uygulamasından sonra üzerine son kat epoksi sürülür. Koruyucu bir kaplama yapılacaksa üzerine kum serpilir, son olarak sıvası yapılır ve işlem bitirilir.

Diğer Uygulamalarımız

Karot Beton Delme

Çeşitli amaçlarla, yapılarda karot makinesi yardımıyla delik açılması, beton delme işlemi, yatayda ve düşeyde, donatılı veya donatısız titreşim olmaksızın yapılabilmektedir.

Karot Beton Kesme

Hiçbir şekilde darbe vermeden, demir donatılı ve donatısız zeminde, 45º- 90º lık açılarla , Q20 çap Q1000 çap arası, 20.000cm derinliğe kadar delim yapılabilmektedir.

Halat Tel Beton Kesme

Elmas boncuklu tel halatlı kesme. Blok betonlarda ve kütle betonlarda elmas halatlar kullanılarak uygulanan bir kesim yöntemidir. En fazla yoktur.? Sonsuz bir kesme yapılmaktadır.

Hidrolik Beton Kesme

Hidrolik kesme makinesi ile demir donatılı ve donatısız betonlarda vibrasyonsuz, hasarsız tahribatsız, yatay, dikey ve 180º açı 100cm kalınlığa kadar beton kesme yapılmaktadır.

Hidrolik Derz

Derz kesme makinelerimizle 100 cm ye kadar beton kesme işlemi yapılıp 100 cm üzeri uygulamalar için Karot ile 20000cm ye kadar beton kesme yapılmaktadır.

Hidrolik Karot

Beton delme işleri, elektrikli ve hidrolik karot makineleri ile yapılmakta olup; istenilen çapta tesisat yeri açılımı ve geniş çaplı açılımlar yapmak mümkündür.

Kontrollü Bina Yıkımı

Bünyesinde bulunmayan ekipmanları bile temin edip sorumluluk anlayışına destek veren ZİRVE KAROT, tüm çalışmalarını bilgi dahilinde sunmaktadır.

Epoksi Filiz, Ankraj

Bu sistemle, kimyasal epoksi kartuş kullanarak, bina güçlendirme, kolon, kriş, perde beton, bina temeli güçlendirmesi, ilave ek birleştirme gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan Enjeksiyon Genel olarak, Metro tünelleri, bodrum, asansör kuyusu gibi yapılar. Poliüretan Enjeksiyon ile yüzde yüz garantili su izolasyonu uygulaması yapılmaktadır.

Beton Kırma Hizmeti

İnşaat sektörü nün her zaman ihtiyaç duyduğu ve duyacağı iş makineleri, Bobcat, JCB, Case, Ekskavatör, Traktör-Havalı ponamatik ve elektro kırıcılar yardımı ile çözüme ulaşıyoruz.

Silme ve Boyama

Otopark Boyama, Yol Çizgisi Boyama, Park Yeri Boyama, beton silme, pürüzlendirme işleriniz için bize ulaşabilir, Ücretsiz Keşif hizmetimiz ile bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

Beton Çatlatma Sistemi

Kimyasal toz su ile reaksiyona girdiğinde genleşerek kontrollü bir şekilde kayaları ve betonları çatlatan ve parçalayan bir üründür. Kimyasal toz sayesinde yapılır.

Açılı Karot

Darbesiz, sessiz, vakum sistemi kullanarak, dikey, yatay, düşey istediğiniz açı ve derinlikte, tavanda, yerde, balkonda, çatıda, perdede, en ücra köşelerde dahi uygulanmaktadır.

Vakumlu Susuz Karot

Zemin mermer, granit veya fayans malzemeler ile kaplanmış ise makina montaj deliği açmadan karot ile delmek mümkündür. Sıkça kullanılan yöntemlerden biridir.

Beton Tadilat Onarım

Betondaki gerekli tensile ulaşılmadan suyun buharlaşmasının yarattığı çatlaklar sağlamlık ve görüntü açısından hoş değildir. Betonun tamir edilmesi donatının korunması gerekir.